Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 7041550



*

nr 704 1550


Arthur Percy

(1886-1976), Sverige


Skulptur, Arthur Percy (1886-1976), Gefle, på träsockel, höjd: 30


Kondition: lagad

Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Utrop:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 juni 2011
kl 18:15:34



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Arthur Percy

Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Läs mer om Arthur Percy
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle konsthantverk skulptur svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige träsockel
  • 8241 Bläckställ
    Brons/mässing. Längd: 20 cm. Höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:42
  • 1018 Bordsuppsats
    skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:42
  • 1017 Bordsuppsats
    skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:53
  • 8206 Brevpress
    brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:11
  • 8129 Figurkärl
    3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8025 Glasskulpturer
    14 st, FÃ¥glar & fiskar, + brevpress, FM konstglas,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56




Ladda ner broschyr